Przed zabiegiem w znieczuleniu ogólnym dziecko nie może jeść przez 6 godzin (dotyczy to również wszystkich słodyczy) oraz nie może pić przez 3 godziny. Do picia w dniu zabiegu można podawać wyłącznie wodę, herbatę (może być osłodzona) lub sok jabłkowy – nie później niż 3 godziny przed planowanym zabiegiem. Nie wolno podawać dziecku mleka, soków cytrusowych i napojów gazowanych (nawet po ich „odgazowaniu”). 

Czytaj dalej...

Znieczulenie ogólne, nazywane także narkozą, polega na podaniu leków usypiających, zwiotczających mięśnie i przeciwbólowych. Dziecko nie będzie nic czuć ani pamiętać z tego okresu. Do tchawicy zostanie wprowadzona plastikowa rurka, która zarówno zabezpieczy drogi oddechowe dziecka, jak również umożliwi oddychanie.

Czytaj dalej...

Po zakończeniu zabiegu anestezjolog budzi dziecko, usuwa rurkę z tchawicy, a następnie przenosi je do sali wybudzeń. Wtedy rodzice proszeni są o towarzyszenie dziecku. W ciągu pierwszej godziny dziecko przebywa pod wspólnym nadzorem pielęgniarki i rodziców. W tym czasie może utrzymywać się jeszcze resztkowe działanie wcześniej podanych leków, a dziecko może być śpiące i tak długo jak śpi, nie należy go budzić. Ułożone jest wtedy na prawym boku (twarzą w stronę rodziców i pielęgniarki). Może otrzymywać tlen przez maskę, jeżeli anestezjolog uzna to za potrzebne. Gdy otworzy oczy i zacznie się ruszać, można je wziąć na ręce lub na kolana, jeżeli się tego domaga.

Czytaj dalej...