Przygotowanie do zabiegu

Przygotowanie do zabiegu

Ikonka dla Przygotowanie do zabiegu

Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjiami przed wyrażeniem i podpisaniem świadomej zgody na przeprowadzenie zabiegu stomatologicznego w znieczuleniu ogólnym u Waszego dziecka.

Przygotowanie dziecka do zabiegu
Przed zabiegiem w znieczuleniu ogólnym dziecko nie może jeść przez 6 godzin (dotyczy to również wszystkich słodyczy) oraz nie może pić przez 3 godziny. Do picia w dniu zabiegu można podawać wyłącznie wodę, herbatę (może być osłodzona) lub sok jabłkowy – nie później niż 3 godziny przed planowanym zabiegiem. Nie wolno podawać dziecku mleka, soków cytrusowych i napojów gazowanych (nawet po ich „odgazowaniu”). Nie wolno dawać dziecku gumy do żucia. Jeżeli dziecko na stałe przyjmuje doustnie leki, ich podanie w dniu zabiegu należy uzgodnić wcześniej z anestezjologiem. W razie decyzji o ich podaniu rano przed zabiegiem – do popicia należy użyć niewielkiej ilości wody. Jeżeli mimo Państwa starań dziecko coś zje w okresie 6 godzin lub wypije w okresie 3 godzin przed rozpoczęciem znieczulenia, fakt ten należy zgłosić anestezjologowi. W tej sytuacji, dla dobra dziecka, zabieg zostanie przesunięty na późniejszą godzinę lub wykonany w innym terminie. Zatajenie tego faktu przed anestezjologiem może spowodować powikłania zagrażające życiu dziecka. Zabieg należy również odłożyć w przypadku wystąpienia infekcji przebiegającej z gorączką, kaszlem lub katarem.

Szkła kontaktowe, pierścionki, kolczyki, łańcuszki i inne ozdoby powinny zostać zdjęte przed zabiegiem. Należy zmyć lakier z paznokci rąk. Dziecku należy założyć podkoszulek z krótkimi rękawami.

Z dzieckiem, które jest w stanie zrozumieć, należy porozmawiać i przygotować je psychicznie do zabiegu. Nie należy go oszukiwać, ale przekazać niezbędne informacje w sposób, który nie zwiększy jego niepokoju. Najlepiej tłumacząc co się będzie z nim działo i odpowiadając na jego pytania. Jeżeli dziecko miało wcześniej nieprzyjemne i budzące lęk doświadczenia związane z leczeniem stomatologicznym, należy mu wytłumaczyć, że tym razem najpierw zaśnie, a gdy się obudzi zęby będą już wyleczone.

Po przybyciu do naszej Poradni dziecko w pierwszym okresie przebywa razem z rodzicami. W celu zmniejszenia lęku dziecka anestezjolog może podać doustnie lek uspokajający rozpuszczony w niewielkiej ilości soku jabłkowego. Jeżeli dziecko nie może przyjąć leku doustnie, istnieje możliwość podania go doodbytniczo. Po podaniu leku uspokajającego dziecko nie powinno chodzić, ale siedzieć obok rodziców. Jeżeli chce pójść do ubikacji, nie może być tam pozostawione samo. Po 10-30 minutach od podania leku dziecko staje się senne. Wtedy rodzice i pielęgniarka przenoszą je do sali zabiegowej. W tym okresie, aż do wkłucia się do żyły i podania leków usypiających, rodzice mogą przebywać wraz z dzieckiem, żeby zmniejszyć jego niepokój. Po zaśnięciu dziecka rodzice wracają do poczekalni.

W celu wyeliminowania bólu podczas wkłucia do żyły, należy 1,5 godziny wcześniej zastosować na skórę (na grzbiecie prawej dłoni i w prawym zgięciu łokciowym, lub w innym miejscu wskazanym przez anestezjologa) krem EMLA. Na skórę należy wycisnąć ok. 1/3 tubki kremu (tubka zawiera 5 g kremu) i szczelnie przykleić przezroczystą cienką folią, dołączoną do tubki. Krem można wcześniej otrzymać w naszej Poradni lub kupić w aptece na receptę. Ten sam sposób znieczulenia skóry można zastosować, jeżeli przed zabiegiem będzie pobierana u dziecka krew w celu wykonania badań. Prosimy, aby w przypadku pobierania krwi nakłuwana była żyła na lewej, a nie na prawej ręce.

Zgodnie z obowiązującymi zaleceniami, dziecko przed zabiegiem powinno zostać zaszczepione przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (szczepionka Engerix-B) – jeżeli w ciągu ostatnich 5 lat nie otrzymywało takiego szczepienia. Pomimo, że w naszej poradni ryzyko zakażenia wirusem WZW typu B jest minimalne (z uwagi na nowoczesny system sterylizacji i stosowanie sprzętu jednorazowego), to jednak zalecamy wykonanie tego szczepienia. Jeżeli nie zdecydują się Państwo na zaszczepienie dziecka, podpisując zgodę na zabieg, automatycznie rezygnują Państwo z roszczeń wobec naszej placówki w przypadku zachorowania dziecka na wirusowe zapalenie wątroby.

Potrzebę i zakres badań krwi przed zabiegiem należy uzgodnić wcześniej z anestezjologiem. Kierujemy się zasadą, żeby nie zlecać niepotrzebnych badań.

Bezpośrednio przed zabiegiem będziecie mogli Państwo zadać anestezjologowi wszystkie dodatkowe pytania. Można też wcześniej do nas zadzwonić, żeby porozmawiać z anestezjologiem (tel. 22 678 16 11). Bardzo prosimy o dostarczenie anestezjologowi w dniu zabiegu książeczki zdrowia dziecka, kart informacyjnych leczenia szpitalnego oraz innej posiadanej dokumentacji medycznej.

  • Przygotowanie do zabiegu - zdjęcie nr 1
  • Przygotowanie do zabiegu - zdjęcie nr 2
  • Przygotowanie do zabiegu - zdjęcie nr 3
  • Przygotowanie do zabiegu - zdjęcie nr 4